KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 02 Mayıs 2019 17:11

5. Adıyaman Uluslararası Müzik Festivalinden Büyük Final

Festival, büyük bir coşku içinde tüm yurttan vatandaşların final gecesine katılımıyla sona erdi.

Festival, büyük bir coşku içinde tüm yurttan vatandaşların final gecesine katılımıyla sona erdi. Adıyaman Çiğ köftesinin de sunumlarının profesyonel bir şekilde yapıldığı yöresel gastronomi çalışmalarına da sahne oldu.

 

8 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitlerimizi Anma gününde başlayan festivalde dünyaca ünlü Devlet Sanatçısı Gülsin Onay’ın solistliğini, Özgür Oğuz’un şefliğini üstlendiği Adıyaman Filarmoni Orkestrası Afo açılış konseri ile büyük bir izdihamla açılışı yapıldı.

 

Festivalde, Adıyaman Çiğköftesin’inde sunumlarının profesyonel bir şekilde yapıldığı yöresel gastronomi çalışmalarına da sahne oldu.

 

-"FESTİVAL KULAKLARA, RUHA VE ÇİĞKÖFTE İKRAMI İLE DAMAKLARDA ŞÖLEN YAŞATTI"

 

Adıyaman Uluslararası Müzik Festivali önce kulaklara, ruha ve çiğ köfte lezzetiyle de damaklarda şölen yaşattı.

 

28 Mart’da Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano Bölüm Başkanı Prof. Serla Balkarlının dünya ve Türk müziklerinden hazırlayıp sunduğu yerelden evrensele repertuarı ile sanatseverlerden tam not aldı.

 

22 Nisan Pazartesi günü 1. Adıyaman Korolar Şenliği düzenlendi. 8 koro, bale okulu dansçıları ve açılış kapanış etkinlikleri ile toplamda 180 kişinin sahne aldığı etkinlik sanat kurulunun katılım belgelerini vermesinin ardından sona erdi.

 

-"FESTİVAL AKADEMİSİ İÇİN 20 GENÇ BAŞVURDU"

 

26 Nisan programında bu yıl Festival Akademisi gelecek vaat eden gençler kategorisine yurdun çeşitli yerlerinde 20’ye yakın genç başvurdu.

 

Festival Akademisi Jürisi tarafından yapılan seçmenin ardından seçilen 9 genç, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası piyanist solisti Büyük Usta Yeşim Gökalp ile workshop yaptı.

 

Öğrencileri ile uzun uzun ilgilenen sanatçı final gecesi verdiği muhteşem konserin ardından alkışların durmaması üzerine öğrencilerini sırayla sahneye alarak seyircilerin gönlünü adeta fethetti.

 

5.Adıyaman Uluslar arası Müzik Festivali sanat yönetmeni Özgür Oğuz’un kapanış konuşması ve belge ve plaketlerin takdiminin ardından sona erdi.

 

Seyirciler Yeşim Gökalp’la fotoğraf çekilmek için uzun süre sıra bekledi. 27 Nisan’da yurdun çeşitli yerlerinden gelen vatandaşlar için Vali Halil Işık Kültür evinde Adıyaman Harfane gecesi  ile Adıyaman türküleri  ve Adıyaman çiğköftesi ikramı yapıldı.

 

-"ADIYAMAN'DA SANAT TURİZMİ DE YAŞAYACAĞIZ"

 

Gecenin sonunda bir konuşma yapan Özgür Oğuz bundan sonra Adıyaman Harfane geleneği, Adıyaman Çiğköftesi  Adıyaman Uluslar arası Müzik Festivalinin programına girdiğini belirterek, “Şehrimizi ve kültürel değerlerimizi dünya ölçeğinde yaptığımız festivalimizin programına aldık ve profesyonel bir sunumla tüm dünyaya tanıtacağız.” dedi.

 

Bu yıl festival dolayısıyla pek çok tur şirketi gap turlarının programını festival konserlerine denk getirmeye çalıştı, öyle sanıyoruz ki gelecek yıllarda aynı zamanda Adıyaman’da sanat turizmine yaşayacağız.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.