EKONOMİ Haber Girişi : 29 Temmuz 2019 16:59

Adıyaman'ın Nüfusunun Yarısı Mevsimlik İşçi

Adıyaman İşsizler Derneği Başkanı İsmet Güneş, "Adıyaman büyük bir köy görünümünden öte gidemedi"

Adıyaman İşsizler Derneği Başkanı İsmet Güneş, "Adıyaman büyük bir köy görünümünden öte gidemedi"

 

Güneş, Adıyaman'ın huzur ve barış yeri olmasına rağmen büyük bir köy görünümünde olan hiçbir yatırımın hiçbir sulama ve tarımsal geçinmenin olmadığı bir il olduğunu kaydetti. Çevre illerin geliştiğini ancak, Adıyaman'ın büyük bir köy görünümünden öteye gidemediğini ifade etti.

 

-"NÜFUSUN YÜZDE 50'Sİ IRGATLIK YAPIYOR"

 

Adıyaman'daki vatandaşların yaz aylarında ırgatlık yapmaya gittiğine değinen Güneş, "Nüfusun yüzde 40'ı -50'si ırgatlık yapmaya gidiyor. Yaz aylarında esnaf da etkileniyor, insanlar dışarıda olduğu için iş yapamaz hale geliyor, hem de ırgatlığa giden arkadaşlarımız çok zor şartlarda çok cüzi ücretle çalışıyorlar."dedi.

 

-"IRGATLAR, ZARARLI HAYVANLARLA BOĞUŞARAK YAŞIYOR"

 

Irgatlığa gidenlerin, lüks içinde yaşamadıklarının altını çizen Güneş, şöyle devam etti:

 

"Bu insanlar, bir arazide örneğin; kayısı bahçesinin yan tarafındaki arazide kurulan elektrik olmayan çadırlarda yaşıyorlar. Zararlı hayvanlarla, yılanlarla ve haşerelerle boğuşarak oldukça zor şartlarda yaşıyorlar, hem çalışmayı hem de para kazanmayı düşünüyorlar. Şu an belediyenin çalışması var, hükümetin değil. Giresun Belediyesi bildiğim kadarıyla bir parkın içerisinde ırgatlar için konteynır düzenlemişler. İnsanlar en azından iş buluncaya kadar konteynırlarda barınabilir. Hükümetin ırgatlar için böyle bir çalışması olduğunu düşünmüyorum."

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.