Doğu Ve Batı Olarak Eşit Ülkede mi Yaşıyoruz

Haber sitemiz imtiyaz sahibi Fatma Demir doğu ve batı olarak eşit bir ülkede mi  yaşıyoruz Kürt Türk derken dahi bir birimizi yaralıyoruz başlıklı köşe yazısıyla kardeşlik ve birlik beraberlik vurgusu yaptı.

İşte Yazarımız Fatma Demir'in Şırnak Silopi'den Kaleme aldığı o yazı

Sıradan insanların barış içinde yaşama isteği, huzur isteği bumu yani Batıda yaşayanlar doğudakileri sadece haberlerdeki kötü haberlerden tanıyor ve basın tarafından karalanan doğu halkını Türk düşmanı olarak görüyorlar yani hepsimi temiz derseniz de tabii ki değil. Ancak azınlık olarak provoke etmeye çalışan o grubu tüm doğuya mal etmek yanlıştır.  Doğudaki bir insan batıya geldiğinde aklında sürekli 'dışlanacağım' düşüncesi oluyor ve yok yere insanlara kötü gözle bakmaya sebep olunuyor. Aslında kendisi o düşünceye kapılmadan normal yaşantısını sürdüre bilse hiç bir sorun yaşamayacaktır bazı insanlar sözüm tabiî ki meclisten dışarı insanlıktan payını alamamış kişilerin dolduruşu ile tüm ülkede Türk - Kürt ayrımı yapılıyor. Bu karalama politikasından vazgeçilmesi gerekli

Huzurumuzu ancak hepimiz mutlu, eşit, tok ve geleceğe güvenle baktığımızda koruyabiliriz? Bu kişiler sırf ayrımcılık yapmak, sırf kardeşi kardeşe kırdırmak için birçok oyun tezgâhlıyor.


Biz Müslümanlara göre KARDEŞ demek, aynı ana babadan doğan insanlar demek değildir ki. bana göre göre KARDEŞ, özünden bir olan, aynı imanı, aynı fikre, zikre aynı düşüncelere sahip olan insanlar ..ben böyle gördüm  aileden  böyle bildik böyle gördük böylede uyguluyorum  Yazımda özellikle Kürt Türk demiyorum  Aksine Kürt-Türk bir ailenin bireyleridir diyorum . Kardeşlerdir diyorum. Ancak sığ kafalar bunu hala Kürt Türk diyerek ayrım yapıyor kürdü türkü bir birine kırmak icin? Biz yaşadığımız Adıyaman bölgesinde ayrımcılık nedir bilmezdik, eskiden komşumuzun Alevi mi, Sünni mi, Kürt mü, Yahudi mi Hıristiyan mı olduğunu bilmezdim, ilgilenmezdim hiç. Herkes birbirine saygı duyardı. Şimdi ne oluyor? Hepimiz kardeşiz dediğimiz bir ülkede kardeşimizin adını Kürt diye koyamıyoruz


Herkesin kendi giyinme özgürlüğünü adına, kendi rengini, kendi zenginliğini masaya koyduğu ve bütün bu çeşitliliği bir arada, bakabileceğimiz bir zemin neden oluşturulmadı. Bir arada olmak için Kürtlüğümüz Türklüğümüzü aynı olmalı bir olmamızın gerekmediği bir platform bumu yani. Herkesin kendi farklılığını koruyarak birlikte yaşama arzusunu güçlendireceği bir oluşum olmalı?


 Kimin kararıyla alınmalıydı bu yasalar halkın kararı olmamalımıydı?  Önemli olan size benzemeyenlerle, size benzemek zorunda kalmayanlarla yaşamak güzel bizler Kürt Türk derken dahi


Yaralanan, toplumu derinden yaralamaya başlıyoruz Gerekçe ve sebep ne olursa olsun, hiçbir insanın, bir başka insanın yaşam hakkını elinden almaya hakkı yoktur. insanlık sevgisiyle donanmalı ilmin ışığında, bilimin aydınlığında silahlara  ne gerek var..


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.