ADIYAMAN Haber Girişi : 02 Mart 2021 16:18

Kolonya yüzünden alkollü çıktı ehliyetine el konuldu

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde polis denetiminde 2.28 promil alkolü olduğu tespit edilen otomobil sürücüsü Ahmet Savaş'a bin 339 lira para cezası uygulandı, ehliyetine 6 ay el konuldu. Savaş koronavirüsten korunmak için kolonya kullandığını öne sürdü.

 

Alkol kullanmadığını öne süren, hastanede yaptırdığı testinde ise kanında alkole rastlanılmadığını belirten Savaş, alkollü çıkmasının sebebinin koronavirüsten korunmak için yüzünü kolonya ile dezenfekte etmesi olduğunu söyledi.

 

Girne Mahallesi’nde 25 Ocak gecesi Ahmet Savaş (46) idaresindeki 02 KD 744 otomobil sürücüsü polis kontrol noktasında durduruldu.

 

Polis noktasında Savaş'a alkol testi yapıldı. Test sonucunda 2.28  promil alkollü çıkan sürücüye bin 339 lira para cezası uygulandı, 20 ceza puanı kesilerek, ehliyetine 6 ay süreyle el konuldu.

 

Alkol kullanmadığını öne süren Savaş, aynı gece Adıyaman Eğitim ve Araştırma  Hastanesinde test yaptırdı. Test sonucunda kanında alkol rastlanmadı. Kahta Sulh Ceza Mahkemesine itiraz etti. Mahkeme  aldığı karar doğrultusunda Savaş’ın cezası onayladı. Savaş karara üst mahkemeye başvurarak itiraz etti.

 

"Hayatımda sigara içmedim"

 

Pazarcılık yaptığını ve aracını kullanamadığı için kazancını da kaybettiğini anlatan Ahmet Savaş, yaşadıklarını şöyle anlattı:

 

"Akrabalarımdan evime giderken uygulama noktasında vardığımda  ben ve eşim aracın içerisindeydik. Polis noktasında ekipleri bizi durdu ve ehliyetimi aldılar. Ehliyeti aldıklarında eşim ellime kolonya döktü. Bende ellimle yüzüme de sürdüm ve maskemi geri taktım. Sonra alkol metreye üflememi istediler bende alkol metreye üfledim. Sonra 2.28 promil alkollü çıktım. Ben hayatımda alkol içmeyi bırakın sigara bile içmemiş bir insanım tutanak tutuldu ve ehliyetime el konuldu.

 

Şuan 6 ay ehliyetsiz kalacağım pazarcılık yapıyorum 8 nüfusa bakıyorum. Yani ben 6 ay aracımla iş yapamamamsam ben ne yiyeceğim nasıl evimi geçindireceğim.

 

"Kanımda hiç alkol çıkmadı"

 

Alkollü çıktınız ve ehliyetime el konulduğunda Kahta Devlet Hastanesine gittim ve bana burada kan tahlili yapmıyoruz dediler. Bende bir arkadaşımdan rica ettim olaydan 1.5 saat sonra Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine gittim. Ve orada kan tahlili yaptılar tahlil sonuçlarımda 0.1 alkol negatif çıktı. Yani kanımda hiç alkol çıkmadı. Ben Kahta Sulh Ceza Mahkemesine itirazda bulundum. Savcı soruşturma yer olmadığı kararını verdi ama hakim ise cezamı onadı. Onun ben çok mağdur durumdayım. Bana para olarak bin 339 lira ve ehliyetime 6 ay el konuldu. Hayatımda ilk defa böyle bir şey yaşadım sigara ve alkol kullanmıyorum.

 

"Evimi nasıl geçindireceğim"

 

1992 yılından bu yana ben araç kullanıyorum. Bu zamana kadar hiçbir trafik cezası  yemedim.

 

Pazarcı olduğumda dolayı aracımı kullanamıyorum bir arkadaşım kamyonumu pazara getirip akşam beni eve götürüyor. 6 boyunca arkadaşım gelip benim arabamı kullanmaz onunda işi gücü var. Mağdurum ve zor durumdayım yetkililere seslenmek istiyorum ehliyetimin geri verilmesini istiyorum ve cezamın iptal edilmesini talep ediyorum. Zaten pandemiden dolayı işlerimiz yok zaten zorluk çekiyoruz birde 6 ay boyunca ben iş yapmasam evimi nasıl geçindireceğim.

 

"Direksiyon başında kolonya kullanmayın"

 

Araç kullanan vatandaşlarımıza tavsiyem kolonya kullanmayın ama bütün herkes pandemi kolonya kullanın diyorlar. Ben kullandım hem ceza yedim hem de ehliyetimden oldum. Sanki ben alkol kullanmışım gibi  bir muamele yapıldı. Kesinlikle sürücüler direksiyon başındayken kolonya kullanmasınlar benim gibi mağdur olmasınlar. Bu konuda hakkımı arayacağım mahkemeye başvurumu yapıp itiraz edeceğim bu hukuksuzluktur. Savcının takipsizlik verdiği karara cezamı onaylıyor ve itirazımı red ediyor. Elimde o geceye ait bütün belgeler var hakkımı sonuna kadar arayacağım."

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.