KÜLTÜR-SANAT Haber Girişi : 10 Eylül 2019 17:32

Nemrut Dağı 4 Ayda 77 Bin 380 Ziyaretçiyi Ağırladı

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde dünyanın 8'inci harikası olan Nemrut Dağı'na 4 ayda yerli ve yabancı olmak üzere 77 bin 380 turist ziyaret etti.

Adıyaman'ın Kahta ilçesinde dünyanın 8'inci harikası olan Nemrut Dağı'na 4 ayda yerli ve yabancı olmak üzere 77 bin 380 turist ziyaret etti.

 

Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan 2 bin 206 metre yükseklikteki dünyanın tek açık ve en yüksek hava müzesi olan Nemrut Dağı yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya devam ediyor.

 

-NEMRUT DAĞI 4 AYDA 77 BİN 380 TURİST AĞIRLADI

 

1987 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne giren ve üzerinde bulunan antik mezar, anıtsal heykeller ve mimari kalıntıların bulunduğu güneşin doğuşu ve gün batımının seyredilebildiği Nemrut Dağı bu yıl 2 bin 649 yabancı turist, 74 bin 731 yerli turisti ağırladı.

 

Benzersiz manzarası ile eski çağlarda dağın yamaçlarında hükümdarlık yapmış olan Kommagene Kralı I. Antiochos tanrılara ve atalarına minnettarlığını göstermek için Helenistik dönemin en görkemli kalıntılarını burada bıraktığı ve 10 metreyi bulan heybetli heykeller ve metrelerce uzunluktaki kitabelerin yükseldiği dağda güneşin doğuşu ve gün batımının seyredilebildiği Nemrut Dağı bu yılda yerli ve yabancı turistleri misafir etmeyi sürdürüyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.