EĞİTİM Haber Girişi : 19 Mart 2019 17:21

Öğrenciler Simülatör Deprem TIR'ı İle Bilinçlendiriliyor

Adıyaman'da Deprem Simülasyon TIR'ında meydana getirilen depremle öğrenciler ve vatandaşlar depreme karşı bilinçlendiriliyor.

Adıyaman'da Deprem Simülasyon TIR'ında meydana getirilen depremle öğrenciler ve vatandaşlar depreme karşı bilinçlendiriliyor.

 

Adıyaman Valiliğinde 18-22 Mart tarihleri arasında 4 gün boyunca halkı bilgilendirmek için kurulu halde bekleyecek olan Deprem Simülasyon TIR'ında, olası bir depreme karşı yaşanan acı olayları minimize etmek için vatandaşların deprem anında ve sonrasında nasıl davranması gerektiği uygulamalı olarak anlatılıyor.

 

- 6,1 ve 7, 4 ŞİDDETİNDE SUNİ DEPREMLERLE DEPREM ANI YAŞATILIYOR

 

Deprem Simülasyon TIR'ı hakkında bilgi veren deprem bilgilendirme görevlisi Abdullah Demir, "Okullardan öğrenciler bir program dâhilinde geliyorlar. Öğrencilere afet ve deprem öncesinde neler yapmaları gerektiğini anlatıyoruz. TIR'ın içeresinde simülatör bir deprem meydana getiriyoruz. 6,1 ve 7, 4 şiddetinde farklı suni depremlerle öğrencilerin yapmaları gerektiği şeyler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyoruz" dedi.

 

Demir, deprem anında nasıl davranılması gerektiğini anlatan Demir, şunları kaydetti:

 

"Deprem sırasında doğru davranış şekillerini uygulamalı olarak öğretiyoruz. Uygulama sırasındaki sarsıntı geçtikten sonra ne yapacaklarını anlatıyoruz. Evvela tut, çömel, kapan ardından varsa gazı kapatmaları yoksa elektrik şalteri ve su vanasını uygulamalı bir şekilde kapattırıyoruz. Daha sonra önceden belirlenen açık alandaki buluşma yerine gönderiyoruz. Böylece deprem olduğu zaman ne yapacaklarını arkadaşlar önceden uygulamalı olarak öğrenmiş oluyorlar.''

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.