TÜRKİYE Haber Girişi : 03 Mart 2020 16:48

Yeni İmar Kanunu Yürürlüğe Girdi

7221 sayılı Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun Resmi Gazetede yayımlandı.

Konu ile ilgili uyarılarda bulunan Adıyaman Belediyesi, vatandaşları yeni kanundaki değişiklikler konusunda bilgilendirdi.

 

Pek çok alanda önemli değişiklikleri içeren 7221 sayılı Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun 20 Şubat 2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Konu ile ilgili kısa bir bilgilendirme yapan Adıyaman Belediyesi yetkilileri, yürürlüğe giren kanunla özellikle 3194 sayılı İmar Kanununda önemli değişikliklerin yapıldığını dile getirerek, vatandaşları uyardı.

 

Yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “7221 sayılı Coğrafi Bilgi Sistemleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun 20 Şubat 2020 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanun ile 3194 sayılı İmar Kanununda da değişiklikler yapılmıştır. İmar Kanununa eklenen madde ile “Parsel bazında; nüfusu, yapı yoğunluğunu, kat adedini, bina yüksekliğini arttıran imar planı değişikliklerinin yapılması yasaklanmıştır. İmar planı değişikliklerinde taşınmaz maliklerinin tamamının talebinin olması gerekiyor. Ayrıca yapılacak imar planı değişikliği sonucunda değerinde artış varsa artan değerin tamamı değer artış payı olarak Bakanlığın hesabına yatırılacak. Değer artış payı, en geç taşınmazın ilk satışında veya ruhsat aşamasında taşınmaz maliklerince ödenecektir. Yatırılan tutarın yüzde 40’ı Belediyenin hesabına aktarılacaktır.” Ayrıca plan değişikliği yapılan alanda görülebilir bir şekilde en az iki adet tabela ile 30 gün süreyle bilgilendirme yapılacaktır.”

 

Yapılan açıklamanın devamında, detaylı bilgi almak isteyen vatandaşların Adıyaman Belediyesi İmar Müdürlüğünden destek alınabileceği belirtildi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.