2 bin 100 yılık steller ziyarete açıldı

2 bin 100 yılık steller ziyarete açıldı
Kımıl Dağından askeri helikopter ile taşınan ve üzerindeki yazıtlar nedeniyle tarihe ışık tutan 2 bin 100 yıllık steller, Müzeler Haftası kutlamasında z
Kımıl Dağından askeri helikopter ile taşınan ve üzerindeki yazıtlar nedeniyle tarihe ışık tutan 2 bin 100 yıllık steller, Müzeler Haftası kutlamasında ziyarete açıldı.
Adıyamanda 18-24 Mayıs Müzeler Haftası, 2 bin 100 yüzyıllık stellerin açılışı ve özel çocukların Perre Antik Kentte kazı çalışmalarına katılmasıyla kutlandı.
Adıyamanın Gerger ilçesindeki 1650 rakımlı Kımıl Dağında Kommagene uygarlığına ait Nemrut Dağındakine benzer bir kült (kutsal) alan ve eteklerinde biri ikiye bölünmüş 2 stel bulunmuştu. İkiyi bölünen Apollon Mitras ile Kral Antiochosun tokalaşma sahnesinin bulunduğu stel ile iki tarafında kitabelerin bulunduğu stel restore edildi.
Gaziantep Restorasyon, Konservasyon Bölge Laboratuvarı tarafından steller restöre edilerek Perre Antik Kent nekropol alanının kuzeydoğusunda kaidelere yerleştirildi. Steller protokol üyelerinin katılımı ile Müzeler Haftasında açılarak yerli ve yabancı ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.
Müzeler Haftası nedeniyle Adıyamanda eğitim gören özel çocuklar da devam eden kazılara katıldı.
Adıyaman Müze Müdürü Mehmet Alkan, Adıyaman Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Doç. Dr. Kahraman Yağız düzenlenen törende steller ile ilgili sunum yaptı.
Adıyaman Kültür ve Turizm Müdürü Abuzer Gelse konuşmasında, Gecen sezon içerisinde, burada gördüğünüz alan içerisinde İl Özel İdaremizin de destekleriyle 5 bin metreküp toprak bu alanın dışına çıkartıldı. Neredeyse son 20 yılda yapılanın toplamına denk bir çalışma Perre Antik Kentinde Müze Müdürlüğümüz öncülüğünde gerçekleştirildi dedi.
Adıyaman Vali Yardımcısı Uğur Kapar, müze çalışanlarının Müze Haftasını kutladı.
Müze Müdürü Mehmet Alkan gazetecileri yaptığı açıklamada, tüm yerli ve yabancı ziyaretçileri Perre Antik Kent ziyaretinde stelleri görmeye davet etti.