Adıyaman'da minare evin üzerine devrildi

Adıyaman'da minare evin üzerine devrildi
Adıyaman´da depremde hasar gördüğü için iş makinesiyle yıkılmak istenen minare bir evin üzerine devrildi.Adıyaman Malazgirt Mahallesin
Adıyaman'da minare evin üzerine devrildi

Adıyaman´da depremde hasar gördüğü için iş makinesiyle yıkılmak istenen minare bir evin üzerine devrildi.
 

Adıyaman Malazgirt Mahallesinde bulunan Malazgirt Camii´nin 2 minaresi, 6 Şubat´ta ki Kahramanmaraş merkezli depremlerde hasar gördü. Hasar gören minareler özel bir firma tarafından iş makinesiyle yıkılmak istendi. Firma, minareyi devirme yöntemi ile yıkmak istedi.

 

Hesaplamaları yapan firma yetkilileri, polisin geniş güvenlik önlemi altında minareyi yıkmak için çalışma başlattı. Minarenin alt kısmında iş makinesiyle bir delik açıldıktan sonra, iş makinesiyle itildi. Sokağa düşmesi planlanan minare yüzde 10´luk sapma nedeniyle evin üzerine düştü. Minarenin uç kısmının isabet ettiği evde kimsenin olmaması yaşanabilecek can kaybını önledi. Büyük bir gürültüyle düşen minare evin oturma odasının çatısı ve duvarı parçaladı. Mahalle sakinleri minarenin tek parça halinde, bu yöntem ile yıkılmasına tepki gösterdi. Vatandaşlar minarenin üst kısmından başlayarak parça parça yıkılması gerektiğini ve diğer minarenin aynı yöntem ile yıkılmasına izin vermeyeceklerini ifade etti. Mahalle sakinleri diğer evlerin zarar görmesinden endişe ediyor.

 

Depremde hasar gören Malazgirt Camii´nin minarelerinin yıkılması gerektiğini ancak bu yöntemle yıkmanın vatandaşları tedirgin ettiğini belirten Malazgirt Mahalle Muhtarı Şeyho Yılmaz, "Depremde zarar gören 2 minaremizin bir tanesini düşürdüler. Düşünce eve de zarar verdi. İkincisini bu şekilde düşürmelerine müsaade etmeyeceğiz. Vatandaş mağdur olmasın. Minareyi iki parça halinde yıksınlar" dedi.

Yorumlar
Emekli imam

Minareler tek katlı bir ev kadar olmalı bir standart getirilmeli depremde ve diğer zamanlarda tehlike arz ediyor ve ayrıca minare bidattir İslam'da yeri yoktur İslam yüksek yapıları caiz görmez ama gelde anlat bunu

Emekli imam

29 Mart 2023 20:35

Yorum Yaz