Adıyaman güneşini enerjiye çeviriyor

Adıyaman güneşini enerjiye çeviriyor
Güneşlenme süresi Türkiye ortalamasının üzerinde olan Adıyamanda araziler kurulan paneller ile güneş tarlalarına dönüşüyor. Sadece arazileri değil işlet
Güneşlenme süresi Türkiye ortalamasının üzerinde olan Adıyamanda araziler kurulan paneller ile güneş tarlalarına dönüşüyor. Sadece arazileri değil işletmelerin çatılarını da kaplayan güneş panelleri, karbon salınımının azalmasını sağlıyor.
Günlük güneşlenme süresi Türkiyede 7,5 saat iken, Adıyamanda bu süre 8,11 saat ile ülke ortalamasının üzerinde yer alıyor. Yıllık ortalama 286 gün güneş alan Adıyamanda, güneş enerji santrali sayısı 2021 yılında 134 adet iken 2024 yılında bu sayı 250ye çıktı. Güneş tarlalarında yıllık üretilen enerji miktarı 220 bin megavatsaate ulaştı. Adıyamanda binlerce dönüm arazi, kurulan paneller ile güneş tarlalarına döndü.
Organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren işletmeler, yüksek enerji maliyetleri nedeniyle güneş enerji sistemlerini tercih ediyor. Fabrikaların çatılarını güneş enerji panelleri kaplıyor.
Çevre dostu ve ekonomik olarak cazip olması nedeniyle yenilenebilir enerjinin başında gelen güneş enerjisi sistemleri, karbon azaltımına da önemli katkı sağlıyor.
Yurt dışına ihracat yapan firmalardan, 2026 yılından itibaren sınırda karbon vergisi adı altında bir vergi öngörülüyor. Yenilenebilir enerji kullanan işletmelerin bu vergiden muaf olacağı ifade ediliyor.
Güneydoğu Enerji Araştırmaları Derneği Genel Başkanı Ömer Çelebi, Adıyamanın güneş enerji yatırımı için önemli bir lokasyon olduğunu belirterek, Güneş enerji santralleri kurulumunda iki önemli paradigma vardır. Birincisi güneş ışınının miktarı, ikincisi ise güneşlenme süresidir. Türkiyenin farklı noktalarında farklı ışınım değerleri görmekteyiz. Adıyaman, Türkiye ortalamasının bayağı bir üstünde değere sahiptir. Örnek vermek gerekirse, Adıyamanda aynı güçte aynı megavatta kurduğunuz enerji santrali, Trabzondan, Rizeden veya kuzeyde güneşlenme süresi düşük olan yerlerden daha fazla enerji üretiyorsunuz. Adıyaman güneş enerji yatırımı bakımından çok önemli bir lokasyondur. Son yıllarda güneş enerji santrallerinin sayısında ciddi bir artış yaşandı. Adıyamanda 250ye yakın bir santral olduğunu bilmekteyiz dedi.
İşletmeler için güneş enerji sistemlerinin önemli olduğunu dikkat çeken Başkan Çelebi, 2026 yılından itibaren sınırda karbon vergisi diye bir vergi öngörülüyor. Bu karbon vergisi de, yenilenebilir enerji alanında tüketim yapan, ürünü yenilenebilir enerji kaynağından yada güneşten olan sanayiciler daha avantajlı duruma gelecek. Bu noktada karbon vergisinden muaf tutulmak babında da sanayicilerin güneş enerji santralleri kurması ve işletmesi önemli hizmetler sağlayacaktır ifadelerini kullandı.