Adıyaman halkı 30 yıl sonra siyasi tercihini değiştirdi

Adıyaman halkı 30 yıl sonra siyasi tercihini değiştirdi
Adıyamanın il olduğu tarihten bu yana ikinci kez sol bir partinin adayı, Belediye Başkanlığını kazandı.6 Şubat depremlerinde büyük hasar alan Adıyamanda

Adıyamanın il olduğu tarihten bu yana ikinci kez sol bir partinin adayı, Belediye Başkanlığını kazandı.
6 Şubat depremlerinde büyük hasar alan Adıyamanda seçmen, 14 Mayıs 2023 tarihindeki genel seçimlerin aksine bir tercih yaptı.
Parti meselesi değil, memleket meselesi sloganıyla seçimlere giren CHPnin Belediye Başkan Adayı Abdurrahman Tutdere, partisinin bugüne kadar yerel seçimlerde aldığı oyu ikiye katlayarak Belediye Başkanı seçildi. Tutdere, geçerli oyların yüzde 49,74ünü yani 51 bin 299 oy aldı.
1989-1994 yılları arasında Sosyal Demokrat Halkçı Partiden (SHP) Şevket Gürsoyun belediye başkanlığı seçildiği Adıyamanda, 30 yıl sonra sol siyasi partiden bir aday belediye başkanlığını kazandı.
1989-1994 yıllarından SHPli Belediye Başkanı Şevket Gürsoydan sonra 1994-1999 yıllarında Refah Partisinden Abdulkadir Kırmızı, refah partisi kapatılınca 1999-2004 yılları arasında Abdulkadir Kırmızı Fazilet Partisinden belediye başkanı seçildi.
AK Partinin kurulmasıyla kentte her seçimi AK Partinin adayı kazandı. 2004-2014 yılları arasında Necip Büyükaslan, 2014-2019 yılları arasında Hüsrev Kutlu, 2019-2024 yılları arasında ise Süleyman Kılınç belediye başkanlığı yaptı.

Ayrımcılık asla yapmayacağım
31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçiminin değerlendirmesini İHAya yapan Abdurrahman Tutdere, Biz Adıyamanda büyük bir önyargıyı kırdık. Belediyecilikte sağ sol olmaz. Belediyecilikte insan odaklı, hizmet odaklı çalışma olur. Ben bu kentte iki dönem milletvekilliği yaptım, hiçbir zaman parti gözüyle memleket meselelerine bakmadım. Merkezimizde hep insan vardı ve hep o şekilde çalıştım. 6 Şubat sonrasında her anı vatandaşlarımızla birlikte burada yaşadık. Zor güleri birlikte yaşadık. Kefensiz binlerce vatandaşımızı birlikte toprağa verdik. O süreçte yardaların sarılması konusunda çok büyük gayretler gösterdik. Hep halkımızın yanında olduk. Halk Tutderenin yanında oldu. Tutdereye duyulan güven ve bu işi başaracağına inandığı için oy verdi. Çok büyük bir başarı sağladık. Adıyamanda deprem sonrası insanların mutları kaybolmuştu. Sandıkta umutları yeşerttik, halkımızla beraber bu umutları büyüteceğiz. Adıyamanlılar mutlu, sokaktakiler mutlu, insanlar mutlu. Bu mutlu ortamda her türlü hizmet gelecektir. Ben aldığım sorumluluğun farkındayım, yükün farkındayım. Halkımla beraber sorunların üstesinden geleceğiz. Tutdere herkesin adayıydı, seçildikten sonra da herkesin başkanı olacak. Ayrımcılık asla yapmayacağım ve parti gözlükleriyle değil memleket gözlükleriyle olaya bakacağım. Bundan sonrada memleket meselesidir. Bu seçim sürecinde sandığa giden, oy veren veya vermeyen herkese teşekkür ediyorum dedi.