Başkan Aydın Adıyaman ile İlgili Projeleri Adım Adım Takip Ediyoruz

Başkan Aydın Adıyaman ile İlgili Projeleri Adım Adım Takip Ediyoruz

AK Parti Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Av. Ahmet Aydın DSİ heyeti ile birlikte Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı'yı makamında ziyaret etti. Adıyaman'da devam eden sulama yatırımları ile ilgili değerlendirmenin yapıldığı ziyarette devam eden projelerin hızlandırılması için yapılması gerekenler konuşuldu.

Ziyaret ile ilgili açıklama yapan Başkan Aydın, Adıyaman’ımız ile ilgili ne yapılacak ise bunu Ankara'da adım adım takip ediyoruz. Sulu tarım Adıyaman'ın kaderini değiştirecektir. Bu kapsamda Adıyaman için çok önemli olan Çetintepe, Koçali ve Gömükan barajlarında çalışmalar devam etmektedir.

"Adıyaman'ın Mega Projesi Koçali Barajı"

Aydın, Koçali barajı en öncelikli ve önemli olarak gördüğümüz bir proje bu proje ile birlikte 187 Bin dekar arazi cazibe ile sulanabilecek ve Adıyaman'ın içme suyu problemini de çözmüş olacağız. Çalışmaların yakın zamanda tamamlanması için ciddi bir gayret gösteriyoruz. Bu projenin sulama boyutu 650 Milyon TL ihale edildi. Baraj ve ana iletim hattı, içme suyu yatırımı ile birlikte 1.5-2 milyara eski para ile ifade edersek 2 Katrilyona mal olacak büyük bir proje. Baraj, ana iletim ve sulama inşaatları ayrı ayrı devam ediyor. Biz sürecin her anını gerek sahada gerekse de Ankara nezdinde takibimiz sürüyor.

"Çetintepe Barajında Son Aşamaya Gelindi"

Çetintepe Barajı tamamlandığında temelden 116 metre yüksekliğe ve 460 milyon m³ su depolama kapasitesine sahip olacak, bu projede çalışmalar son aşamaya geldi. Baraj tamamlandığında Milli ekonomiye yıllık 320 milyon TL katkı sağlayacak ve 555 Bin 130 dekar zirai alan sulanacak.

"Gömükan Barajı Milli Ekonomiye Yıllık 61 Milyon Katkı Sağlayacak"

Gömükan Barajının temelden yüksekliği 80,50 metre olup, 57,46 milyon m³ su depolanacak ve 72 bin 934 dekar tarım arazisinin sulanması sağlanacak. Proje kapsamında çalışmalar devam etmektedir.

Başkan Aydın, bu projeler ilimiz için hayati önem arz etmektedir. Barajlar tamamlandığında ilimizin Sosyo-Ekonomik durumuna çok büyük katkı sağlayacak ve tarımsal ürün çeşitliliği artacaktır. Projelerde desteğini esirgemeyen başta Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Bakanlarımıza ve DSİ Genel Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum dedi.