Başkan Öztürk; Kuduz Aşışı İle Can Dostlarımızı Koruyalım

Başkan Öztürk; Kuduz Aşışı İle Can Dostlarımızı Koruyalım
Adıyaman Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Veteriner Hekim Orhan Öztürk; Kuduz hastalığının, insan ve hayvan hekimlerinin iş birliğini ifade eden “Tek Sağlık” yaklaşımı ile bölgesel ve küresel düzeyde ele alınması gerekmektedir.

Adıyaman Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Veteriner Hekim Orhan Öztürk;    Kuduz hastalığının, insan ve hayvan hekimlerinin iş birliğini ifade eden “Tek Sağlık” yaklaşımı ile bölgesel ve küresel düzeyde ele alınması gerekmektedir.

 

Adıyaman Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Veteriner Hekim Orhan Öztürk “Ülkemiz ve ilimiz için tehdit olan kuduz, ölümcül ensefalite sebep olarak insan ve hayvan sağlığını etkileyen önemli zoonotik hastalıklardan biridir. Tilki, Kurt, Çakal gibi yabani memeliler ve köpek, kedi, inek, koyun, keçi gibi evcil hayvanlardan insanlara ısırık, salya ve tırmalama gibi yollarla bulaşabilmektedir.

Köpek ve kedi ile yaban hayat popülasyonlarını yöneterek enfeksiyon bulaşını önlemek, köpek ve kediler ile yaban hayat aşılanması ile sürü bağışıklığını sağlamak, maruziyet sonrası profilaksi ve bakım hizmetleri sağlamak gibi çok yönlü stratejilerin sürdürülmesi gereklidir.

Kuduz hastalığında köpekler ve kediler hastalığın kaynağı değil bilakis insanlar gibi mağdurlarıdır. Bu ölümcül hastalığı önlemek ve en nihayetinde hayvan sağlığını ve halk sağlığını korumak amacıyla, toplumsal farkındalığın arttırılması, sahipli hayvanların her yıl kuduz aşılarının yaptırılması, takip edilmesi ve kayıt altına alınması, sahipsiz hayvanların yerel yönetimlerce toplanılarak kısırlaştırma, aşılama, kimliklendirme işlemlerinin aksamadan yürütülmesi, hastalığın tespit edildiği bölgelerde yaban hayatına yönelik oral aşılama çalışmalarının ara verilmeden uygulanması yani evcil hayvanların, vahşi hayatın ve çiftlik hayvanlarının eş zamanlı aşılanmasını birleştiren bütüncül bir yaklaşımın uygulamaya konulması gerekmektedir.

Adıyaman Veteriner Hekimleri Odası olarak bir kez daha belirtmek isteriz ki,    İlimizde görev yapan tüm serbest veteriner hekim muayenehanelerinde kuduz aşılama hizmeti verilmekte olup sahipli bütün kedi ve köpeklerin ivedi olarak yılda en az bir defa aşılanmaları hususunda vatandaşlarımızı duyarlı davranmaya davet ediyoruz.  Ayrıca Tarım Orman il müdürlüğü ve Adıyaman Belediyesi veteriner işleri müdürlüğünce ilimizdeki kuduz vakası ile ilgili hassas ve titiz bir mücadele yapılmakta olup vatandaşlarımızın panik ve korkuya kapılmadan mücadele ekiplerimize yardımcı olmaları gerekmektedir.

 

 

YOL AĞIMIZIN YARISINI BÖLÜNMÜŞ YOL STANDARDINA KAVUŞTURACAĞIZ

 

2003-2022 yılları arasında karayolları için 995 milyar 900 milyon liralık yatırım yaptıklarını anlatan Karaismailoğlu, “Diğer bir ifadeyle, ülkemizin, ulaştırmanın diğer alanlarında da olduğu gibi karayolunda da 100 yılda yapılacak işleri 20 yıl gibi bir sürede neredeyse tamamladık. Son 20 yılda karayollarımızdaki; bölünmüş yol uzunluğunu 28 bin 816 kilometrenin üzerine çıkardık. 2023 yılında bu rakamı toplamda 30 bin kilometreye ulaştıracağız. Yani; karayollarında da ‘durmak yok, yola devam’ diyoruz. Bölünmüş yol hedefimiz 38 bin kilometre. Toplam yol ağımızın yarısını bölünmüş yol standardına kavuşturacağız. Aynı zamanda, karayollarımızdaki yol kalitesini de hızla artırıyoruz. Karayollarında yalçın dağları tünellerle, derin vadileri de viyadüklerle, köprülerle aşıyoruz. Hükümetlerimiz döneminde tünel uzunluğunu; 50 kilometreden alıp, 663 kilometreye çıkardık. Cumhuriyet’imizin 100. yılında tünel uzunluğumuzu 720 kilometreye ulaştırıyoruz. Köprü ve viyadük toplam uzunluğunu da 735 kilometreye yükselttik. 2023 yılı için hedefimiz; toplam uzunluğu 770 kilometrenin üzerine taşımaktır” değerlendirmesinde bulundu.

 

YOL GÜZERGAHI 2 KİLOMETRE KISALACAK

 

Narince-Gerger yol projesi yer teslimini bu yılın Haziran ayında gerçekleştirdiklerini belirten Karaismailoğlu, proje hakkında şu bilgileri verdi:

“Narince Gerger projemiz kapsamında, 33 kilometrelik tek yol ile birlikte, 3,5 kilometre uzunluğundaki Gerger Çevre Yolu bulunuyor. Bugün temelini attığımız Narince-Gerger Yolu’muzu, en kısa zaman da sizlerin hizmetine sunmak için hummalı çalışmaya başlayacağız. Projenin tamamlanmasıyla, yol güzergahımız, 2 kilometre kısalacak. Seyahat süresi, 46 dakikadan 25 dakikaya düşecek. Böylece; yolun fiziki ve geometrik standartlarını yükseltmiş olacağız. Zamandan 18,2 milyon lira, akaryakıttan 3 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 21 milyon lira tasarruf sağlayacağız. Yapacağımız yeni yol ile Narince-Gerger Yolu güzergahı üzerinden bulunan, UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilen ve sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da önemli turizm merkezlerinden Nemrut Dağı’na da erişim kolaylaşacak. Yerli ve yabancı turistlerin seyahatleri daha konforlu hale gelecek. Bu da turizmi canlandıracak, ticareti canlandıracak, şehrimizi canlandıracak. Yaptığımız her bir kilometrelik yol, yapıldığı yörenin, üretiminin, istihdamının, ticaretinin, eğitim, kültür ve turizminin gelişmesine de katkı sağlamaktadır. Yeni yollarımız, yapıldıkları ve gittikleri yerlere ‘akarsu’ gibi canlılık katmaktadır.”

 

RAHAT, GÜVENLİ VE EKONOMİK ULAŞIM İMKANLARINI SAĞLAMAK İÇİN BİZLER YORULMAYA RAZIYIZ

 

Karaismailoğlu, ulaşım ve iletişim altyapı çalışmalarında, bölge ayrımı gözetmeksizin, batıya hangi yatırım gerçekleştirildiyse, doğuya da; kuzeye hangi yatırımlar gerçekleştirildiyse güneye de aynısını yaptıklarını vurgulayarak, “Bizim çalışma sistemimizde ‘halka hizmet, Hakk’a hizmetin gereğidir.’ Biz de, durmadan yola ve yol yapımına devam ediyoruz. Cumhurbaşkanı’mızın tüm dünyaya ilan ettiği Türkiye Yüzyılı projesindeki hedeflere uygun olarak, 2053 Ulaştırma ve lojistik Ana Planı’mız kapsamında projelerimizi hayata geçirmek için gece-gündüz demeden, 7/24 esasına göre çalışmalarımıza devam edeceğiz. Yarınlarımıza, torunlarımıza daha rahat, güvenli ve ekonomik ulaşım imkanlarını sağlamak için bizler yorulmaya razıyız, hazırız” diye konuştu. 

Karaismailoğlu, Adıyaman programı kapsamında ayrıca Kahta-Narince-Siverek Yol yapım çalışmalarını ve Adıyaman Hastane Farklı Seviyeli Kavşağı’nı yerinde inceleyeceklerini de sözlerine ekledi.

 

Millet Haber Ajansı