Besni’de 20 daireyi 40 kişiye sattılar iddiası

Besni’de 20 daireyi 40 kişiye sattılar iddiası

Adıyaman’ın Besni ilçesinde, aynı dairenin birden fazla kişiye satılarak dolandırıldıklarını iddia eden 20 aile suç duyurusunda bulunduktan sonra seslerini duyurabilmek için basın açıklaması yaptı.

8 katlı 32 daire, toplam olarak planlanan binaya yazılan 20 kişi paralarını ödedi ancak binayı satın alan diğer firma yaklaşık 20 kişinin dairesini ikinci şahıslara sattığı iddia edildi.

Besni 15 Temmuz Şehitler Mahallesi’nde yapılması planlanan ve Mimoza İnşaat Firması adına Fatih Tercan, Mehmet Başçobanlar ve Zeki Ketteoğlu tarafından yapımına ve üye kabulüne başlanan bina, 5’inci kata geldiğinde Turyapı İnşaat Firmasına Muhittin Turan'a satıldığı ileri sürüldü.

Bu inşaat firmasının ise yapım aşamasında olan ve üyeleri bulunan binadaki daireleri bir başka kişilere sattığı iddia edildi. Binada ki dairelere yazılan yaklaşık 20 kişi parasını ödedikleri evlerin, bir başka kişilere de satıldığını, ödedikleri paraların ve ev hayallerinin boşa gittiği gerekçesiyle bugün bina önünde toplanarak seslerini duyurmaya çalıştı.

"Para ödedikleri inşaat firması, binayı başka firmaya devretti"

Ödedikleri paraların ve evlerinin ellerinden gittiğini anlayan üyeler, bir sonuca ulaşamayınca durumu yetkililere bildirdi. İlçe kaymakamı ve belediye başkanıyla görüşen vatandaşlar, bir sonuca ulaşamayınca durumu yargıya taşıdı.

"6 daire karşılığında aldık ve yapacağız dediler"

Eve yazılan üyelerden Aydın Bali, yaptığı açıklamada, “09.12.2015 yılında 1004’e 8 ada parselde arsa ve Mimoza İnşaat sahibi arasındaki anlaşmaya biz müdahil olarak üye olduk. Elimizdeki birikimleri peşinat olarak anlaşma yaptığımız Başçobanlar firmasına verdik ve kendi aramızda sözleşme yaptık. Belli bir zaman geçtiğinde inşaatın yavaşladığını ve durakladığını hissettik. 5’inci kata kadar yapıldı ve 5’inci kattan sonra inşaat durdu. Tabiki biz tedirgin olduk ve geldik, tabelanın değiştiğini önceden Mimoza inşaat iken Turyapı olduğunu ve sonradan bir başka ortaklarında girdiğini bize beyan ettiler. Daha sonrasında birkaç üye arkadaşımızla toplandık ve Turyapı’nın kapılarını çaldık. Dedik ki, biz bu inşaata üyeyiz ve sizde bu inşaata ortak olarak girmişsiniz. Adamlar doğrudur, biz bu inşaatı aldık. Bu inşaat 5’inci kata kadar yapılmış fakat bitiremediler. Bundan sonrasını biz 6 daire karşılığında aldık ve yapacağız dediler.

Üyeleri tanıyoruz ve üyeler bizim üyelerimizdir diyerek, bize sözlü olarak beyan ettiler. Tabi ki bizler bu rahatlıkla evlerimize çekildik. Daha sonra inşaat bittikten sonra bazı emlakçı arkadaşımızın anlaşma yaptığımız dairelerin bir başkası tarafından satıldığını gördük. Emlakçı ağabeylerimizle görüştük ve biz buraya üyeyiz, biz buraya para verdik ve 5’inci kata kadar yaptırdık. Ne hakla bizim malımızı satıyorsunuz dedik. Sağ olsunlar emlakçı ağabeylerimiz bize destek oldular ve satışa koydukları evlerimizin satış ilanını kaldırdılar ve mağduriyetimizi benimsediler."dedi.

"Çocuklarımızın dişinden arttırdığımız 3 kuruşu binanın temeline gömdük"

İnşaat bittikten sonra yeni firmanın daireleri kendi çevresindeki kişilere tapuladığını duyduklarını ifade eden Bali,sözlerini şöyle tamamladı:

"Başka bir adresteki daire ile değiştirdiğini duyduk. Bir esnaf ağabeyimizden hiç para almaksızın tapu masrafı da dahil kendileri ödeyip teslim ettiklerini duyduk. Biz şimdi bu kadar üyeler çağamızın, çocuğumuzun dişinden arttırdığımız 3 kuruşu, üye olarak yazıldığımız bu inşaatın temeline gömdük, 5 kat yaptırdık.

Bizim amacımız Besni halkının, yada yurt dışında olan ağabeylerimiz bizim gibi mağdur olmamaları. Onlarda bizim gibi mağdur olmasınlar. Amacımız bunu Besni halkına, Adıyaman halkına ve büyüklerimize duyurmak. Bizler her hangi bir eylem içinde değiliz ve mağduruz. Sesimizi duyuracağız, haklıyken haksız duruma düşmeyeceğiz. Binalarımızı sattırmayacağız ve verdiğimiz hakkın ve bedelin karşılığını almak istiyoruz.

"Eşim bu olaydan dolayı kalp krizi geçirdi, vefat etti"

Gözyaşlarına hakim olamayan üyelerden Hülya Özpak, "Benim eşim kalp hastasıydı. Bu olaylardan dolayı üzüntüyle kalp krizi geçirdi. Evimiz gitti, paramız gitti. Ben 3 yetim çocuğumla kiralardayım ve kiralarımı ödeyemiyorum. Çocuklarım mağdur ve ben mağdur durumdayım. Böyle perişan haldeyim, ne yapacağımı ve nereye gideceğimi bilmiyorum diyerek gözyaşlarına boğuldu."diye konuştu.  

"Dişimden tırnağımdan arttırarak bu eve yazıldım"

Abuzer Uçar ise, "Dişimden tırnağımdan arttırdığım parayla bu binaya 3 sene önce yazıldık. Bu fakir fukaranın 5 kat yapıldığı binayı başkasına devrediyorlar. Bir başkası da bizi mal sahibi olarak çıkarmıyor ve o ona devrediyor ve arada bir üç kağıtçılık gibi bir şey yapıyorlar. Fakir fukara arada rezil olmuş. Çocuğunun rızkını buraya bağlamışlar. Biz devletten ve büyüklerimizden yardımcı olmalarını istiyoruz." dedi.

Basın açıklaması için bina önünde toplanan üyeler, yaptıkları açıklamanın ardından, olaysız şekilde ayrıldı.

 Basın açıklamasını polis yakından takip etti.

Yorum Yaz