İGC Başkanı Akbilek; Bayramımız zehir oldu

İGC Başkanı Akbilek; Bayramımız zehir oldu
Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Cihan Akbilek, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle buruk ve sitem dolu bir kutlama mesajı yayımladı.

Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Cihan Akbilek, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle buruk ve sitem dolu bir kutlama mesajı yayımladı.

 

Emeğimizin kıymetinin bilinmediği bir dönemde yazılı, görsel ve işitsel basın da ayrım yapılarak internet gazeteciliğinin görmezden gelindiği bir dönemi yaşadıklarını belirterek sektördeki çifte standartta dikkat çeken, Başkan Akbilek, mesajına şöyle devam etti:

 

“Özellikle bizler Anadolu basını ve sektör emekçilerinin içinde bulunduğu başta ekonomik sorunlar  ve özlük hakları olmak üzere bu sıkıntılı süreçten hep birlikte geçmeye çalışıyoruz. Basın camiasının bir araya geldiği 10 Ocak gibi özel bir günde bile nefes alamaz durumdaki İnternet medyasının sahipleri ve çalışanları mutsuz ve umutsuz. Yeni çıkarılan yasa ile birlikte Basın emekçilerinin özlük hakları ve çalışma şartları iyileştirildi dediğimiz anda Basın ilan kurumu tarafından düzenlenen taslak bizlerin elini kolunu bağladı bu nedenle bu anlamlı günde mutlu olamadığımızı kamuoyuna bildiriyoruz. 

 

“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” nedeniyle herhangi bir organizasyon ve kutlama düşüncesi bile taşımıyoruz. Çünkü İnternet medyası Basın İlan Kurumu tarafından elinin, ayağının bağlanmaya çalışıldığı bu süreçte bizim naçizane yasal tepkimiz sayfalarımızın manşet kısmını karartmak koşulu ile 10 ocak gazeteciler gününde tek yürek tepkimizi ifade edebiliriz. 

 

İnternet medyasının hak ettiği koşullarda çok daha demokratik ve ekonomik özgürlüğünü yakalamış, çalışanlarının mutlu ve mesleki haber heyecanını kaybetmediği 10 ocaklarda buluşmak dileği ile umutlarımızı koruyor, yetkililerin sesimizi duymasını bekliyoruz. 

Haber peşinde koşan, doğru haberin aktarılması için gece gündüz demeden emek veren tüm gazeteci meslektaşlarımız ile basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dilerim. Ancak bu kutlama sadece sözde bir kutlamadır. Özde bir kutlama için şartların düzelmesini bekleyeceğiz”

Yorum Yaz