Kızıyla birlikte 16 saat enkaz altında kalan baba mezarlıkta duygulu anlar yaşadı

Kızıyla birlikte 16 saat enkaz altında kalan baba mezarlıkta duygulu anlar yaşadı
Geçen yıl 6 Şubatta yaşanan Kahramanmaraş merkezi 7.7 ve Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğündeki depremlerin yıl dönümünde Adıyamanda hayatını kaybedenler
Geçen yıl 6 Şubatta yaşanan Kahramanmaraş merkezi 7.7 ve Elbistan merkezli 7.6 büyüklüğündeki depremlerin yıl dönümünde Adıyamanda hayatını kaybedenler unutulmadı. Kızıyla birlikte enkaz altından 16 saat sonra çıkartılan baba, ölen diğer kızı ve eşinin mezarını ziyaret edip dua etti.
Geçen yıl 6 Şubatta yaşanan Kahramanmaraşın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde Adıyamanda 8 bin 387 kişi hayatını kaybederken 17 bin 499 kişi yaralandı. Depremin yıl dönümünde Adıyaman kent mezarlığı ziyaretçi akınına uğradı. Sabah saatlerinden itibaren mezarlıklara gidenler, yakınlarının mezarları başında gözyaşı döktü.

Kızıyla birlikte enkaz altında geçen 16 saat
Depremde enkaz altından 16 saat sonra kızıyla birlikte canlı olarak çıkartılan, eşi ile diğer kızı ise hayatını kaybeden Atilla Yılmaz da yakınlarının mezarını ziyaret etti. Dua edip duygusal anlar yaşayan Yılmaz, Aradan bir yıl geçti ama bir yıldan daha fazla sürüyor. Geriye 3 yaşındaki prensesim kaldı. Enkazda 16 saat beraber kaldık. İkinci depremi de enkaz altında yaşadık. Her şeyin bittiği yer, sözün bittiği yer. Sadece senin başına gelse böyle bir acı, sineye çekersin ama görüyorsunuz bu kadar insan. Çok şükür, şehit oldu diyoruz. Şehitlik kimseye nasip olmaz. Kızım en azından büyüyünce annemle ablam şehit oldu diyecek. Herkesin evinde kayıp var. Benim evimde sadece 10 kişi vefat etti. Eşim var, kızım var, iki ağabeyim ailece vefat etti. Allah kimseye böyle bir şey yaşatmasın dedi.

"Ailemden 23 kişi vefat etti"
Depremde çok sayıda yakınını kaybeden Yusuf Aşık da 6 Şubatta mezarlığın yolunu tuttu. Yakınlarının mezarı başında dua eden Aşık, "Bizim köy hariç ailemizden 23 kişi vefat etti. Sözün bittiği yer diyorlar ya, aynen öyleyiz. Bir senedir yorgunuz, halsiziz, kötü durumdayız. Gerçekten acımız Türkiyenin acısıdır. Hatay, Kahramanmaraş, Malatya her taraf gitti ama Adıyaman, Hataydan daha farklıydı. Adıyamanın merkezi diye bir şey kalmadı. Çarşıda geziyorum, tanıdık kimseyi görmüyorum. Sözün bittiği yer" diye konuştu.
Eli boş mezarlıklara gelmeyenler, yanlarında getirdikleri lokum, çikolata ve bisküvileri dağıtırken çeşitli kurum ve kuruluşlar da mezarlıkları ziyaret eden vatandaşlara gün boyunca ikramlarda bulundu.