Milletvekili Tutdere: "Adıyaman´daki çadırlarda hijyen sorunu baş gösteriyor"

Milletvekili Tutdere:
CHP Deprem Sağlık Komisyonu üyeleri ile birlikte çeşitli ziyaretlerde bulunan Milletvekili Abdurrahman Tutdere, çadırlarda hijyen sorunun olduğu
CHP Deprem Sağlık Komisyonu üyeleri ile birlikte çeşitli ziyaretlerde bulunan Milletvekili Abdurrahman Tutdere, çadırlarda hijyen sorunun olduğunu iddia etti.
CHP Deprem Sağlık Komisyonu üyeleri Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap ve Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Adıyaman´a geldi.
Adıyaman´daki hastaneleri ve kurulan sahra hastanelerini ziyaret ederek hasta, hasta yakınları ve hastane idarecileriyle bir araya gelen CHP heyeti gerçekleştirdiği ziyaretlerle Adıyaman´ın sağlık durumunu analiz etti.
Heyetin ziyareti ve Adıyaman´ın sağlık sorunları hakkında değerlendirme yapan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, "Adıyaman´da hem hastanelerimizi hem de sahra hastanelerini gezerek vatandaşlarımızın sağlıkla ilgili yaşadıkları problemleri de yerinde inceledik. Yaşadığımız depremde en çok etkilenen ve en büyük yıkıma uğrayan kentlerden bir tanesi de Adıyaman´dı. Adıyaman´da çok sayıda vefatımız var çok sayıda da yıkılan bina var. Depremin üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen sorunların büyük bir kısmı olduğu gibi duruyor.
Adıyaman´da şu anda özellikle barınma sorunu tamamen çözülmüş değil. Deprem sonrası başka şehirlere göç edenlerin geri dönüşleri başladı, gelenlerin de büyük bir kısmı çadır talebinde bulunuyor. Biz tabii bu çadır taleplerini karşılamakta büyük bir güçlük çekiyoruz. AFAD´la iletişim halindeyiz fakat AFAD´ın da elinde yeteri kadar çadır olmadığı için barınma sorunu nedeniyle büyük mağduriyetler yaşanıyor.
Şu anda özellikle sokak aralarına kurulan çadırlarda hijyen sorunu da baş göstermeye başladı. Bazı bölgelere içme suyu verilemedi. Özellikle Gürlevik İsale Hattı´ndan içme suyunun sağlandığı yaklaşık altmışa yakın yerleşim biriminde içme suyu yok, şehrin bazı mahallelerinde içme suyu yok. İçme suyunun olmaması nedeniyle de birtakım sorunlar baş göstermeye başladı. Biz sorunların takipçisi oluyor, sorunların çözümü konusunda elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyor halkımızla dayanışma içerisinde olarak yaraların sarılması noktasında elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz" ifadelerini kullandı.